Historie klubu - stadionklubsvetla.wz.cz

Historie klubu

Vše začalo na jaře roku 1990 ve městě Světlá nad Sázavou, kdy Josef Stejskal dal první popud a hlavně

myšlenku ke vzniku klubu, když začal nosit motory mopedu S 11 k nám (budoucím členům) do garáže
k opravě a úschově. V té době  nás napadlo založit klub, kde bychom propagovali moped Stadion S 11.
Tuto myšlenku podpořili jako první členové klubu Roman Novák, Jiří Benda, Pavel Pech a Jan Mengler.
Po celý tento rok a ještě v následujícím roce jsme sháněli náhradní díly a dávali dohromady mopedy.
Občas jsme se na nějakém tom mopedu svezli, abychom se přesvědčili, že se oprava opravdu povedla.
V začátcích a i v této době je hlavní sehnat potřebné náhradní díly. V roce 1991 jsme začali plánovat naši
první propagační jízdu, která se měla uskutečnit v následujícím roce. Navržená trasa vedla do jižních

Čech. Z jara roku 1992 začala příprava mopedů na první propagační jízdu, která byla naplánována v předchozím roce 1991. Plánovaný odjezd byla poslední neděle v měsíci červnu. Na tuto jízdu byl přizván další budoucí člen klubu Mirek Dvořáček, který se svým osobním autem zajišťoval doprovod hrstce nadšenců na mopedech. Po první propagační jízdě se přes léto do podzimu začali organizovat nedělní

výlety do okolí. Rok 1993 začal přípravou mopedů na druhou jízdu. I v tomto roce se uskutečňovaly nedělní jízdy. Začala se navrhovat trasa druhé jízdy a shánění sponzorů, jelikož náklady na uspořádání jízdy nejsou zanedbatelné. Klub se rozšířil o nové členy Miroslava Dvořáčka a Václava Kříže. Tento rok se nakonec jízda neuskutečnila, protože hlavní mechanik klubu (Jiří Benda) se ze zdravotních důvodů nemohl zúčastnit. V té době věděl o mopedech nejvíce a bez něho se vydat na dalekou cestu, by bylo dost riskantní. Postupem času jsme získali pro naší věc nové nadšence, kteří se stávali novými členy zatím neformálního klubu - Stadion klub S-11. Následující rok 1994 se začal dodržovat nepsaný rituál - na začátku roku s příchodem jara proběhne zahájení mopedystické sezóny, na podzim se sezóna ukončí. V zimním období se mopedy připravují na vyvrcholení následujícího roku a to je "Spanilá propagační jízda". I tento rok se klub rozšířil o nové členy. Od tohoto roku jízdy byly o to jednodušší, že náš kamarád a budoucí člen Miloš Beránek měl malý autobus, který vozil veškerý pomocný materiál, takže jezdec na mopedu se nemusel vláčet s žádnou přítěží.

V dalších letech se klub rozrůstal o nové členy a též, tak  jak to bývá, někteří členové klub opustili. Bohužel nás už opustilo i dost kamarádů, kteří se vydali na nejdelší jízdu života.

Velký zlom klubu nastal v roce 1997, kdy vznikl první oficiálně registrovaný stadion klub s názvem

„Stadion klub S-11 Světlá nad Sázavou."™. Od roku 1999 je jako doprovodné vozidlo používána Škoda 1203 "Heduš" s přívěsným vozíkem a od léta 2002 vylepšená o mopeda na střeše. Členové tohoto klubu nejsou velkými příznivci závodů „Moped cup", ale každopádně výkony strojů a jezdců obdivují.

Hlavním naším cílem je udržovat v co nejvěrnější podobě starý, výtečný, věrný a námi všemi milovaný moped Stadion S11, též přezdívaný „kozí dech". K jeho propagaci slouží právě ony každoroční „Spanilé propagační jízdy" po zákoutích České republiky.

V průběhu existence se klub zapojil do zajišťování různého občerstvení na rybářských závodech konaných v zámeckém parku a dalších akcí.

Léto roku 2015 bylo velice významné. Klub oslavil 25 let od založení. Na této akci se setkali jak současní, tak i bývalí členové. Oslava proběhla v přátelském ovzduší.

Velkou aktivitou je pořádání propagační jízdy Vysočinou v měsíci červnu. Na tuto akci se sjíždějí příznivci mopedů z celé České republiky. V roce 2016 byl uspořádán už 10. ročník. I v letošním roce

proběhne další ročník propagační jízdy Vysočinou touto krajinou.

moped videoklip
Návrat na obsah